Jak bezpiecznie użytkować kartę płatniczą

Karta płatnicza to obecnie jeden z najpopularniejszych środków płatniczych, który przynosi korzyści sprzedawcom (chętniej wydajemy „niewidzialne” pieniądze), bankom (pobierającym prowizję od transakcji finansowych) i oczywiście nabywcom (zapewniając im swobodę i wygodę).

Jest ona nieodłącznym towarzyszem naszego portfela. Warto więc zadbać, aby jej użytkowanie było dla nas bezpieczne.

Obecnie na rynku występują dwa rodzaje kart płatniczych – wyposażone w chip lub z paskiem magnetycznym. Są one nośnikami informacji o danym posiadaczu karty płatniczej, stanie jego konta oraz o ważności karty. Są też karty posiadające zarówno pasek magnetyczny jak i chip.

Karty posiadające wyłącznie pasek magnetyczny to karty starego typu. Jeżeli jesteś posiadaczem tego typu karty to warto wymienić ją na kartę z chipem, z której o wiele trudniejsze jest skopiowanie informacji.

Każda nasza transakcja z użyciem karty płatniczej jest weryfikowana poprzez tzw. PIN. Najczęściej są to cztery cyfry chroniące dostęp do twoich danych i konta bankowego. Największym błędem, który zdarza się nie tak rzadko, jest zapisywanie PINu na kartce. A co gorsza, noszenie go w jednym miejscu wraz z daną kartą. Nigdy nie podawaj go też niezaufanym osobom.

Podczas dokonywania transakcji w sklepie czy wypłacie pieniędzy z bankomatu zawsze rób to w sposób dyskretny zasłaniając terminal jedną ręką. Jeżeli masz podejrzenia, że postronna osoba mogła poznać PIN do Twojej karty – czym prędzej go zmień. Można to zrobić nawet internetowo.

W wypadku kradzieży lub zgubienia karty płatniczej należy ją czym prędzej zastrzec w banku.

Jeżeli Twoja karta ma funkcję płatności zbliżeniowych, to jeżeli wpadnie w niepowołane ręce, może zostać użyta bez podawania PINu. Tym bardziej trzeba ją jak najszybciej zablokować poprzez kontakt z bankiem. Zawsze możesz zrezygnować z tej funkcji jeżeli obawiasz się powyższej sytuacji.

Zachowując powyższe środku ostrożności, użytkowanie karty powinno być dla ciebie bezpieczne i wygodne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *