Karty kredytowe – za i przeciw

Jasną stroną karty kredytowej jest niepodważalnie dawanie użytkownikowi swobody wydatków w dowolnym momencie. Należy pamiętać jednak też o ciemnej stronie związanej z jej użytkowaniem – niekontrolowane płacenie kartą kredytową może zapędzić nas w spiralę długów.

Jeżeli jesteśmy rozsądnym użytkownikiem karty kredytowej, z pewnością plusy karty kredytowej przeważą minusy. Jeżeli natomiast nie potrafimy kontrolować bieżącego stanu finansów, a zachowanie umiaru w wydatkach stanowi dla nas problem, to taka karta może okazać się bardzo niebezpieczna dla naszego portfela. Łatwość i wygoda korzystania z karty kredytowej może być zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem. Należy jednak pamiętać, że to nie karta powoduje problemy, a jej nieodpowiedzialny użytkownik.

Karta kredytowa ma swój rachunek bankowy – jest to limit kredytowy, jaki przyznał Ci bank. Płacąc kartą kredytową nie wydajesz swoich pieniędzy – dysponujesz wówczas środkami banku. Oczywiście później musisz spłacić to zadłużenie. Nie jest jednak konieczne, aby robić to od razu. A wręcz nie opłaca ci się od razu spłacać karty kredytowej. Z każda kartą związany jest okres bezodsetkowy – jest to czas, w trakcie którego od Twojego zadłużenia nie są naliczane odsetki. Aby więc korzystanie z karty kredytowej było łatwe, lekkie i przyjemne należy pamiętać, aby spłacić ją przed upływem wymienionego okresu. Przekroczenie daty kończącej okres bezodsetkowy będzie skutkowało naliczaniem przez bank odsetek od kwoty zadłużenia, Co gorsza, bank nie będzie naliczał tych odsetek od dnia kończącego okres bezodsetkowy, lecz od dnia powstania zadłużenia.

Z jakimi jeszcze kosztami należy się liczyć? Bywa, że banki pobierają opłatę za wydanie karty. Obecnie raczej od tego odchodzą, ale może mieć to miejsce. Kolejną możliwą opłatą jest opłata za korzystanie z karty. Zazwyczaj jest to kwota poniżej 10 zł. Można jej uniknąć wykonując określoną ilość transakcji kartą w miesiącu. Kolejną opłatą jest opłata za wznowienie – kilkadziesiąt złotych w roku. Można jej również uniknąć wykonując w ciągu 12 miesięcy określoną ilość transakcji na daną kwotę.

Karta kredytowa jak każdy produkt bankowy ma swoje plusy i minusy. Jeżeli będziemy korzystać z niej rozsądnie to plusy z pewnością przewyższą minusy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *