Konto bankowe – darmowe?

W obliczu osiągania przez banki ogromnych zysków wydaje się rzeczą naturalną, by oferowane przez nie konta bankowe były darmowe. Zewsząd jesteśmy bombardowani reklamami „bezpłatnych kont”. Jednak jeżeli przyjrzymy się bacznie poszczególnym ofertom, okazuje się, że takie konto jest tylko z pozoru darmowe i należy zagłębić się w szczegóły. Ponadto, gdy już zdecydujemy się na wybór najlepszej naszym zdaniem oferty, nie jest powiedziane, że warunki korzystania z konta nie ulegną zmianie. Tym bardziej, że banki mają ten niechlubny zwyczaj raz czy dwa razy do roku. Tabele opłat i prowizji ulegają zmianom i to nie na korzystniejsze dla klienta.

W praktyce, darmowe konto bankowe oznacza spełnienie określonych warunków w celu uniknięcia naliczania opłat za jego prowadzenie. Jednym z nich są określone wpływy miesięczne, np. 1000 zł. Nie jest to raczej wielkim problemem, gdy mamy stałą pracę. Sytuacja komplikuje się, jeżeli wpływy na nasze konto są nieregularne. Niespełnienie warunku minimalnego wpływu będzie skutkować naliczeniem miesięcznej opłaty za prowadzenie konta.

Kolejną możliwą opłatą jest opłata za kartę debetową. Aby jej uniknąć, należy dokonać w miesiącu transakcji na określoną kwotę – zazwyczaj jest to około 500 zł. Spełnienie tego warunku to zazwyczaj nie problem. Są jednak osoby przyzwyczajone do płatności gotówką i jeżeli chcą zaoszczędzić na opłatach, powinny przekonać się do płatności kartą. Jeżeli jednak nie spełnimy tego warunku, musimy liczyć się z miesięczną opłatą w wysokości około 10 zł. Zapewne nasz portfel nie odczuje tego wydatku w poszczególnych miesiącach, ale gdy pomyślimy, że jest to 120 zł rocznie, to wydatek ten nabiera już poważniejszego znaczenia.

Do powyższych opłat musimy doliczyć jeszcze dwie. Pierwszą z nich jest opłata za dokonanie przelewu internetowego. Najczęściej są one darmowe, ale bywa, że musimy zapłacić za sms autoryzującego przelew. Drugą z opłat jest opłata za wypłatę z bankomatów. Zazwyczaj jest to procedura darmowa jeżeli wypłacamy środki z bankomatu należącego do naszego banku bądź bankomatów typu Euronet. Bywa jednak, że jesteśmy obciążani dodatkową opłatą przy wypłacie środków z bankomatów należących do innych banków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *