Kredyt hipoteczny – na ile lat?

Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie kredytowe, którego spłata zabezpieczona jest hipoteką kredytującego na prawie użytkowania wieczystego lub prawie własności do nieruchomości znajdującej się na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

Zaciągnięcie takiego zobowiązania to jedna z najtrudniejszych decyzji finansowych w naszym życiu. Często bywa tak, że okoliczności nie sprzyjają działaniu z namysłem, a emocje biorą górę nad rozsądkiem. Kluczową kwestią w przypadku kredytu hipotecznego jest odpowiedź na pytania „ile” i „na jaki czas?”. W tym artykule skupimy się nad tym drugim aspektem.

Ilość lat, na jakie zaciągniemy kredyt będzie w sposób istotny rzutować na miesięczna kondycję naszego domowego portfela. Długi okres spłaty zobowiązania zmniejszy nam ratę, ale podniesie całkowity koszt kredytu. Krótszy okres będzie działał analogicznie. Jaką kombinację więc wybrać?

Należy taką decyzję dokładnie przemyśleć i rozważyć dostępne warianty. Czasem jednak to zdolność kredytowa wymusza nam wydłużenie okresu kredytowania. Wpływ na nią mają m.in. dochody i zobowiązania gospodarstwa domowego,LTV, z ilu osób składa się gospodarstwo domowe i z jakich źródeł gospodarstwo uzyskuje dochody. Okres kredytowania i wysokość raty zależy również od wysokości wkładu własnego.

Ponadto okres kredytowania uzależniony jest od wieku kredytobiorcy. Oczywistą sprawą jest, że banki chcą unikać kredytowania, które wymagałoby spłaty rat w bardzo zaawansowanym wieku. Najczęściej spłata ostatniej raty musi nastąpić przed osiągnięciem przez kredytobiorcę wieku 70 – 75 lat. Należy również pamiętać, że im dłuższy okres spłaty kredytu hipotecznego tym wyższa nasza zdolność kredytowa na pozostałe zobowiązania.

Decyzja o ilości lat, na jakie zaciągniemy kredyt, powinna być uzależniona od okoliczności, warunków i możliwości kredytobiorcy. Analiza wad i zalet każdego z rozwiązań to konieczność., a priorytetem powinna być regularność w spłacaniu rat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *