Kredyt mieszkaniowy a hipoteczny

Kredyt mieszkaniowy i hipoteczny są produktami bankowymi o bardzo podobnej charakterystyce, ale należy pamiętać, że nie są one pojęciami tożsamymi. Zarówno kredyt hipoteczny jak i mieszkaniowy zawierany jest na wiele lat, a różnice w wysokości odsetek są niewielkie. Co prawda procedury wnioskowania oraz badanie zdolności kredytowej przebiega niemal identycznie, ale główną różnicą jest przede wszystkim przeznaczenie pozyskanych pieniędzy.

Zabezpieczeniem kredytu mieszkaniowego i hipotecznego w zdecydowanej większości jest nieruchomość. Przeznaczenie pozyskanych środków finansowych jest również podobne, ale kredyt mieszkaniowy daje zdecydowanie większe pole manewru w kontekście ich przeznaczenia. Należy pamiętać, że nie każdy kredyt mieszkaniowy jest kredytem hipotecznym. Ten pierwszy może być przeznaczony na: zakup mieszkania, domu jednorodzinnego, garażu, domku letniskowego, a także wykup mieszkania komunalnego lub zakładowego.

W odróżnieniu od kredytu mieszkaniowego kredyt hipoteczny daje o wiele większe możliwości finansowe: może posłużyć do zakupu działki budowlanej, sfinansowania budowy domu, remontu mieszkania czy modernizacji lokalu w celu dzierżawy lub wynajmu.

Przed wyborem konkretnego produktu bankowego należy przeanalizować wszelkie prowizje bankowe oraz inne opłaty za dodatkowe usługi. Podczas dokonywania wyboru pomiędzy kredytem mieszkaniowym a hipotecznym powinniśmy zwrócić również uwagę na możliwość skorzystania z karencji w przypadku ewentualnych problemów finansowych, a także na opłaty związane z wcześniejszą spłatą zobowiązania.

Jak wspomniane zostało na początku artykułu – główną różnicą między kredytem mieszkaniowym a hipotecznym jest przeznaczenie pozyskanych środków finansowym. Jeżeli cel brania kredytu jest taki sam, należy skoncentrować się na minimalizacji kosztów zaciąganego kredytu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *