Najlepsze konta bankowe – ranking kont bankowych

Konto bankowe jest współcześnie czymś naturalnym. Większość osób fizycznych posiada konta bankowe mimo iż nie jest to obowiązkiem. Ułatwia jednak zdecydowanie funkcjonowanie w świecie. Nikt nie musi nosić przy sobie gotówki, wystarczy karta płatnicza, karta bankomatowa żeby w każdej sytuacji pokryć należności. Do tego rozliczenia z pracodawcą, przelewy, mało która firma realizuje wypłaty do ręki, rozlicza się gotówkowo. Tak samo firmy muszą posiadać konta bankowe do tego by sprawnie prowadzić swoją działalność. Przelewy pomiędzy kontrahentami, opłaty do urzędu skarbowego czy ZUS. Kilka sekund i wszystko za pomocą elektronicznych przelewów jest realizowane z konta bankowego. Banki prześcigają się w ofertach kont różnego rodzaju, warto jednak na wstępie poznać najważniejsze rodzaje kont bankowych, to co gwarantują, wiedzieć jak je wybierać, jakie korzyści spływać mogą na ich właścicieli.

KONTO OSOBISTE

Jest to konto przeznaczone dla osób fizycznych, inaczej nazywane jako ROR czyli rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy. Za jego pomocą panujemy nad swoimi finansami, trzymamy na nim gotówkę która jest nam potrzebna do codziennych rozliczeń finansowych. Do kont osobistych wydawane są zazwyczaj karty płatnicze oraz karty kredytowe znacznie ułatwiające obrót środkami finansowymi. Jakie cechy posiada takie konto, z jakimi zaletami wiąże się korzystanie właśnie z niego. Czy należy je posiadać?

Konto to posiada liczne cechy, najbardziej oczywista to ta związana z szybkim obrotem pieniędzmi. Praktyczny dostęp do konta za pomocą internetu, za pomocą posiadanych kart sprawia, że możemy w większości sytuacji skorzystać z jego zasobów. Na pewno na plus takich kont należy zaliczyć fakt, że w większości przypadków dokonywanych transakcji są one darmowe lub naprawdę pobiera się niskie prowizje. Tak samo prowadzenie kont osobistych nie jest kosztowne. Można śmiało stwierdzić, że miesięczne korzystanie z takiego konta to wydatek kilku złotych. Oczywiście zalecamy prawidłowo i obiektywne analizowanie ofert związanych z kontami osobistymi. Wybranie pierwszego lepszego banku i założenie w nim konta osobistego może nie być szczęśliwym rozwiązaniem. Czytanie umów, sprawdzanie wszelkich kosztów oraz potencjalnych zysków to sprawa zasadnicza przed podpisaniem odpowiednich dokumentów.

Co warto zrobić przed założeniem konta osobistego?

Zanim założymy konto osobiste dowiedzieć się koniecznie należy o tym jak dokładnie funkcjonuje takie konto, jakie są miesięczne koszty jego użytkowania, ile przyjdzie nam płacić za wykonywane przelewy. Dodatkowo wiedzieć wszystko o kartach płatniczych i kredytowych dołączonych do konta. Czyli jaki koszty związane z posiadaniem takiej karty dołączonej do konta osobistego, a także choćby kwestie związane z wypłatami z bankomatów. Sprawdzić również należy pełną funkcjonalność, dowiedzieć się o wielu interesujących aspektach związanych choćby z połączeniem konta osobistego z innymi usługami bankowymi. Wszak nie wiemy do końca co nam będzie potrzebne za miesiąc czy za rok.

KONTO FIRMOWE

Przez wiele lat każda firma musiała posiadać dedykowane konto firmowe. Obecnie nie ma już takiej sytuacji, w praktyce kiedy prowadzimy firmę jednoosobową to nasze konto prywatne może służyć również za firmowe. Jednak warto pomyśleć o prowadzeniu osobnych kont i wybierać optymalnie konto firmowe. To prowadzić będzie do przejrzystości finansowej i rozdzielenia pieniędzy prywatnych od firmowych. Co wiedzieć warto o kontach firmowych, co będzie przydatne z punktu widzenia osoby która dopiero zastanawia się nad jego założeniem?

Zasadniczo każdy bank działający na rynku polskim posiada ofertę na konto firmowe, niektóre jednak uzależniają jego założenie od wielkości obrotu. Na pewno zasadniczym działaniem przy wybieraniu konta będzie jego funkcjonalność oraz koszty miesięcznego użytkowania. Funkcjonalność czyli łatwy dostęp, czyli w miarę gęsta sieć placówek czy też prawidłowo funkcjonująca infolinia. Nie wolno kierować się przy wyborze jedynie kosztami. Oczywiście to bardzo ważne jakiego rodzaju wydatki będzie się ponosiło w skali miesiąca z tytułu prowadzonych na koncie operacji jednak niech to nie determinuje naszych działań. Istnieją konta firmowe za które płaci się grosze, jednak przelewy mogą być obarczone sporymi prowizjami. I odwrotnie, tanie przelewy, jednak miesięczna opłata za korzystanie z konta będzie wysoka. Warto zwrócić uwagę przy wyborze kont firmowych na to jakie są koszty przelewów do urzędu skarbowego czy też ZUS. W wielu przypadkach banki nie pobierają za nie prowizji. Warto dokładnie sprawdzić jak najwięcej ofert, warto dopasować do siebie optymalnie ofertę gdyż to nie tylko komfort w prowadzeniu działalności ale musimy wiedzieć, że późniejsze zmiany banku na pewno wprowadzić mogą trochę zamieszania w funkcjonowaniu firmy.

KONTO WALUTOWE

W dobie licznych kredytów, z naciskiem na te mieszkaniowe, wiele osób posiada konta walutowe. Czy jest to tylko potrzeba chwili, a może jednak takie konto to naprawdę ciekawa sprawa, może być wykorzystywane na wiele sposobów?

Chyba najważniejszym pozytywem korzystania jest posiadanie konta niezwykle przydatnego dla wszystkich tych którzy często podróżują, którzy wykonują pracę poza granicami naszego kraju czy też pracodawca realizuje wypłaty nie w walucie polskiej. Kolejny argument odnośnie takich kont to ten związany ze wstępem. Czyli kredyty choćby w walucie szwajcarskiej. Mając takie konto unika się niekorzystnych przewalutowań, jak to miało miejsce jeszcze kilka lat temu. Konta walutowe to również niezbędne rozwiązanie dla wszystkich którzy często realizują transakcje w kantorach internetowych.

KONTO OSZCZĘDNOŚCIOWE

Warto jeszcze wspomnieć o kontach oszczędnościowych. Czym są, jak działają? Już sama nazwa nam wskazuje na to, że wybierając takie konto możemy gromadzić oszczędności. Konto to pozwoli na wpłacanie na nie wszelkich nadwyżek finansowych które pojawiają się w budżecie domowym. Zaletą konta jest również jego wyższe, niż konta ROR, oprocentowanie. Dodatkowo zgodnie z warunkami umowy z bankami takie pieniądze na koncie oszczędnościowym powinny pozostawać przez jakiś czas, dlatego odpada pokusa dodatkowego wydawania pieniędzy. Należy jednak, przed założeniem takiego konta, bardzo dokładnie zapoznać się z warunkami współpracy oraz możliwymi kosztami. Na pewno jest to jednak lepsze rozwiązanie niż trzymanie pieniędzy w tradycyjnej skarpecie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *