Przewaga karty kredytowej nad gotówką

Karty kredytowe, jak każdy produkt bankowy, mają swoje plusy i minusy. Poniżej przedstawimy zalety karty, które stawiają ją przed gotówką:

  • Bezpieczeństwo korzystania. Zapłata za zakup karta daje nam większe pole manewru odzyskania pieniędzy niż w sytuacji, gdy zapłacimy za produkt gotówką bądź przelewem. Opcja chargeback jest niezwykle użyteczna.
  • Bezpieczeństwo w razie kradzieży. W przypadku kradzieży gotówki możemy liczyć jedynie na ujęcie złodzieja przez odpowiednie organy. Zdarza się to jednak bardzo rzadko. Natomiast w przypadku kradzieży karty możemy ją zastrzec w momencie uświadomienia sobie tego faktu i od tej pory nikt z niej nie skorzysta. W przypadku, gdy ubezpieczyliśmy dodatkowo taką kartę, możemy być spokojni nawet o nieautoryzowane użycia przez złodzieja nawet przed zastrzeżeniem karty.
  • Swoboda i wygoda. Zdecydowanie łatwiej zapłacić za produkt kartą niż gotówką czy przelewem. Szczególnie w przypadku zakupów internetowych.
  • Możliwość korzystania z promocji i zniżek oferowanych przez sprzedających za płatności dokonywane kartą.
  • Możliwość sprawdzenia historii swoich wydatków. Za pomocą wyciągu z karty kredytowej lub przestudiowania w internecie historii transakcji na naszej karty możemy z łatwością zidentyfikować poszczególne wydatki i je kontrolować.
  • Budowanie wiarygodności kredytowej poprzez systematycznie spłacanie karty kredytowej. Jest to szczególnie istotne w momencie, gdy planujemy zaciągnięcie większego kredytu. Należy jednak mieć na uwadze, że limit kredytowy jest długiem obniżającym naszą zdolność kredytową.

Podsumowując, należy skonfrontować te plusy z plusami korzystania z gotówki:

  • Ograniczenie wydatków poprzez wydawanie tylko tych pieniędzy, które w danej chwili posiadamy. Unikamy wówczas niekontrolowanego zadłużania się
  • Możliwość uzyskania dodatkowego rabatu przy zakupach. Tutaj główną rolę odrywają nasze umiejętności negocjowania i targowania się
  • Wydatki gotówkowe nie pozostawiają śladu, dzięki czemu nie trafiają do bankowego systemu informacyjnego. Jest to istotne w przypadku chęci zaciągnięcia kredytu ponieważ nie dostarcza bankowi informacji o naszych wydatkach i jednocześnie nie obniża naszej zdolności kredytowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *